Vláda vyhlásila núdzový stav!

Vážení občania.

V nedeľu sa uskutočnilo mimoriadne rokovanie vlády a k mimoriadnej situácii bol vyhlásený aj núdzový stav pre zdravotníctvo na celom území SR. Taktiež sa prijali prísnejšie opatrenia, čo sa maloobchodných prevádzok týka. Od 16.3.2020 budú musieť byť zatvorené všetky maloobchodné prevádzky okrem potravín, lekární, reštaurácií, pôšt, telefónnych operátorov, odchodov pre zvieratá a čerpacích staníc. Reštaurácie budú môcť poskytovať stravu, ale iba ako výdajňa. Taktiež sa odporúča vo všetkých otvorených prevádzkach používať ochranné rúška a to nielen pre personál ale aj pre zákazníkov.

V nedeľu sa k našej obci priblížil vírus na kritickú vzdialenosť. Prvé prípady sa objavili v Novom Meste n/V a v Lubine. Preto je na mieste, aby všetci občania zvážili či je potrebné zdržiavať sa medzi ľuďmi. Všetkých našich občanov vyzývame, aby sa vyhýbali kontaktu s ľuďmi a aby hlavne dodržiavali odporúčania odborníkov. Ak sa zajtra alebo kedykoľvek v priebehu týždňa chystáte ísť napr. do obchodu, na úrad alebo na poštu, tak zvážte či je to naozaj nevyhnutné.


V prípade osamele žijúcich občanov a dôchodcov naša obec veľmi rada pomôže na základe požiadania pri zabezpečovaní liekov a potravín do domácností. Dajte teda vedieť napr. babičke a dedičkovi, aby zbytočne nechodili von a radšej zatelefonovali na OcÚ (0327794102, 0907727583, 0911 712 605, 0911 923 907). Taktiež, ak sa chystáte byť v kontakte s inými ľuďmi, tak použite preventívne opatrenia a tým základným je mať aspoň rúško na tvári. Sme si vedomí, že momentálne je to nedostatkový tovar. Také rúško je však jednoduché vyrobiť si aj doma. Kúsok látky, gumičku alebo šnúrku má doma každý. Nezaberie to veľa času.

Žiadame Vás o disciplinovanosť, aby sme zamedzili šíreniu koronavírusu. Ešte raz opakujeme:
- NOSTE OCHRANNÉ RÚŠKA
- zdržiavajte sa hlavne v domácnostiach,
- minimalizujte pohyb vonku iba na potrebný nákup, potrebné vybavenie si záležitostí a pod.
- rodičia, usmerňujte deti, aby sa nezdržovali vonku s kamarátmi
- ak sa cítite byť chorý, tak zavolajte lekárovi a dajte sa do domácej karantény

Nie je to jednoduché, ale treba byť obozretný a ako sa vraví "opatrnosti nikdy nie je dosť". Radšej poriadna prevencia, ako by mali potom trpieť všetci naši blízky. Nezľahčujme situáciu a postavme sa všetci k tomu zodpovedne!

Ako sme už spomínali vyššie, veľkou prevenciou je aj nosenie ochranného rúška. Momentálne je to nedostatkový tovar. No vyrobiť sa dá aj doma. Na internete je veľa návodov, ako ho vyrobiť. Taktiež touto cestou prosíme tých, ktorí s výrobou nemajú problém a radi pomôžu tým, ktorí si ich sami nedokážu zabezpečiť, aby sa prihlásili na OcÚ. Pripojme sa aj my nosením rúška k ochrane seba, nášho okolia, rodiny a priateľov.

K stiahnutiu

Publikované: 15.3.2020 23:22:24 | Aktualizácia: 15.3.2020 23:28:16 | Zobrazené: 164
toplist