Viete, že dňa 11.11.1918 o 11.00 hod. bola ukončená 1. svetová vojna?

Vojna vznikla ako dôsledok krajného zostrenia rozporov medzi svetovými mocnosťami v zápase o sféru vplyvu, kolónie, zdroje surovín, odbytiská a trhy. Najagresívnejšie vystupovalo Nemecko, ktoré sa k deleniu koristi dostalo neskoro po zjednotení (1871) a v boji o získanie nových kolónií sa jeho záujmy stretli so záujmami najsilnejších koloniálnych veľmocí - Anglicka a Francúzka. Neustále vzrastal aj spor Rakúska-Uhorska s Ruskom o sféru vplyvu na Balkáne. Rakúsko-Uhorsko po atentáte na svojho následníka okamžite vyhlásilo vojnu Srbsku, čím vyvolalo reťazovú reakciu vedúcu k vojne dvoch veľkých koalícií, ktoré mali za následok rozšírenie vojny po celej Európe v priebehu jediného mesiaca.

Do Rakúsko-uhorskej armády bolo povolaných až 7.800.000 vojakov z celej dunajskej monarchie. Národnostné zloženie vojakov tejto armády tvorilo 25% Rakúšanov a Nemcov, 18% Maďarov, 13% Čechov, 11 % Srbochorvátov, 9% Poliakov, 9 % Rusínov, 7% Rumunov, 4% Slovákov, 2% Slovincov, 1% Talianov, 1% ostatných.

Z vyššie uvedeného počtu narukovaných vojakov, až 1.200.000 ich vo vojne zahynulo, čo bolo 15,4% celkových strát. Rakúsko a Maďarsko sa dodnes svorne zdráhajú vydať svedectvo o tom, ktoré národnosti (v akom %-tuálnom zastúpení) sa podieľali na týchto vojnových stratách Rakúsko-Uhorskej armády. Tieto čísla starostlivo utajujú a odmietajú ich zverejniť. Slovákov tu zahynulo 69 700. Najviac padlo Poliakov 220 000, Rakúšanov 190 000, Maďarov 194 134.

Bojovalo sa prevažne na území Európy, ale aj v Afrike, Rusku, na oceánoch, na Blízkom východe. Bol to dovtedy najväčší vojnový konflikt v dejinách ľudstva.

 

Na flámskych poliach

Na poliach flámskych kvitnú maky divé,
rad za radom lemujú biele kríže clivé.
Tu ležíme. Na oblohe škovránky statočne
svoju pieseň spievajú, hukotom zbraní
pod nimi neprestajne rušenú.

My už však nevstaneme a je to možno zdanie,
že včera ešte žili sme, milovali a boli milovaní.
Teraz len ticho ležíme na tejto flámskej pláni.
Náš boj však zasa iní prevezmú.

Do vašich rúk dáme svoju pochodeňa
a vy ju neste v diaľ. Ak by Vám zhasla,
spomeňte si na náš žiaľ,
že sme tu padli zbytočne.
Len divé maky červené ďalej rastú
na poliach flámskych.

Autor pplk. J. Mc.CRAE

 Prikladáme fotografie - Pomník padlým Čsl. vojakom v 1. sv. vojne na cintoríne Pére Lachaise v Paríži a Socha v Podolí so zoznamom mien našich padlých spoluobčanov.

Publikované: 10.11.2012 | Zobrazené: 1061
toplist